A farsang Magyarorszgon vzkereszttl (janur 6.) a hsvt vasrnapot megelz 40 napos bjt kezdetig tart, azaz hshagykeddig vagy hamvazszerdig. Utols hrom napja "a farsang farka a fkevesztett rm s mulatozs ideje volt. Ez vidm, tavaszelz nnepsg, majd a nagybjttel r vget.
Haznkban - elssorban nmet hats eredmnyeknt - a kzpkorra tehet a sznes nnepls szoksa, amely az utbbi vekben mintha egyre ersebb lenne. A magyar farsang kifejezs a hshagykedd, farsang jszakja jelents nmet Fastnacht sz-bl szrmazik. A farsang zajos mulatsgait egy si hiedelem hvta letre. Rgen azt hittk, hogy a tl utols napjaiban - amikor rvidek a nappalok s hosszak az jszakk - a Nap elgyengl s a gonosz szellemek Elfeledett hagyomnyok
A farsang vzkereszt napjtl, azaz janur 6-tl hamvazszerdig, vagyis a hsvt eltt 40. napig tart. gy lehet kilenc, de elfordulhat ngyhetes farsang is. Magyarorszgon mostansg szinte egyltaln nem gyakoroljk a tltemet hagyomnyokat – nem gy Erdlyben, vagy Eurpa ms pontjain.
Gondoljunk csak a velencei vagy a brsszeli karnevlra! A mediterrn terleteken kerekekre szerelt hajt hznak vgig a vroson, mellyel a hajzsi idny kezdett kszntik. A rgi grgktl ered szimblum termkenysgvarzslsknt is rtelmezhet: Dionszosz, a bor istene l a hajn, mint a bsg, az jra led termszet megtestestje.
Gazdag terms s gyermeklds
A termszeti npek a gazdag terms s a bsges gyermekldst elsegtend klnbz praktikkhoz folyamodtak az vnek ebben a szakban. Fldrsznkn szinte mindenhol dvott az ekehzs valamilyen rtusa: a barzdba vetett mag a termkenysg szimbluma volt. A keresztnysg megszilrdulst kvetsen a szertartsok elvesztettk mly mitolgiai jelentsgket, jtkk szeldltek. Az ekbl nhol tusk lett, amit a legnyek a prtban maradt lnyok eltt hztak el. “gy jr, aki kimarad a farsangbl!” – kiabltk. Az ifjak egybknt ezt az idszakot tartottk a legkitnbb alkalomnak az ismerkedsre, a hzassgktsre.
Igazi farsangi mulatsg elkpzelhetetlen jelmez nlkl. A nk szvesen bjnak frfimaskarba, a frfiak pedig nibe. Br a 16. szzadban mg feljelentettk azt a papot, aki szakcsnje ruhjban jelent meg egy mulatsgon. A tltemetk hshagy kedden bekormozott arccal vagy szamr-, kecske-, s medvebrbe bjva, tncolva s nekelve jrtk a falut: szalonna, kolbsz s tojs volt jutalmuk. A mulatsg vgn pedig a farsangot – s a telet – jelkpez szalmabbut vzbe dobtk vagy elgettk a lnyok, akik jutalmul – a hagyomny szerint – a kvetkez vben frjhez mentek.
Fktelen mulatsg
A farsangot a kzpkor ta nneplik Magyarorszgon. Hagyomnya valsznleg nmet fldrl rkezett hozznk. Erre utal, hogy a latinos-olaszos “karnevl” helyett mi inkbb a nmet (Fasching) eredet elnevezst hasznljuk. Ezekben a hetekben a telet bcsztatjuk s a tavaszt kszntjk. A fldi let rmeinek hdolunk vzkereszttl egszen a nagybjtt megelz hshagy keddig, de leginkbb a “farsang farknak” nevezett utols hrom napon, amely leginkbb a fktelen mulatsg ideje.
Az rdg nnepe
A papok sokig az rdg nnepnek tartottk a farsangolst, amikor “a fktelen emberi indulatok elszabadulnak s mindenki vilgi nekekkel, tnccal mulat”. Ezeken az sszejveteleken bven akadt alkalom a npi humor, a sznjtszs kibontakozsra: a 16. szzadban szletett magyar drma gykerei a farsangi komdizsban rejlenek. Az egyhzi trtnetr, Temesvri Pelbrt szerint hshagy kedden, a nagybjt eltti utols hsev napon az emberek “ istenknek vlasztjk az rdgt, akit larcos mulatsggal s fajtalan nekekkel dicstenek. Az egsz esztendben nincs mg egy ilyen nap, mikor az rdg ennyi embert elragad s a bn igjval sajt rabszolgasgba hajt, mint ppen ezekben a napokban, amikor az emberek eszem-iszommal, tnccal s fajtalansggal tltik idejket.” Az egyhz nem annyira vilgi voltuk, mint inkbb kultikus-mgikus jellegk miatt tlte el a farsang idejn jrt “rdgi tncokat”. A dmon ltal elragadott vagy ms mdon megbntetett tncolk esete rendkvl gyakori az eurpai mondakincsben.
Kirlyi mulatsgok
A kirlyi udvarban, pldul Mtys uralkodsa idejn elssorban az itliai mintkat kvettk. Nem vletlenl. Velencben pldul mr a 13. szzad vgn hivatalos nnepp nyilvntottk hshagy keddet, melyet maszkos felvonulssal s klnbz jtkokkal tettek emlkezetess. Az itliai larcok igazi mvszi alkotsok voltak. Ksztik kln chbe tmrltek. Remekeik – nemesi ajndkknt – gyakran klfldi udvarokba kerltek. Rnk maradt pldul Eleonra ferrarai hercegn levele, melyben megbzza fit, hogy a kldtt – szakllas s spanyol mdra borotvlt fejeket, reg s fiatal lnyokat, fikat brzol – maszkokat ajndkozza Mtys kirlynak. Az udvarban akkoriban bohcnak ltztt lovasok szrakoztattk trsasgot, kardtncot s ms harci jtkokat mutatva be.
Lovagok abroncsban
A kirlyi udvar ltvnyos lovagi torni mellett a vrosokban is rendeztek mks harci jtkokat. Ilyenkor “a lovagok sisak s pajzs helyett homloktl vig egybekttt vasabroncsokkal voltak bortva, vnkos vdte hasukat a szrsok ellen, s hossz rd vghez erstett konyhaks kpezte a lndzst.” A bajvvst mindnyjan p brrel megsztk, mg ha a vgre kicsit szdltek is a btor (s becspett) vitzek.
A bor s a vz harca
A trfs kzdelem – melyet Erdlyben a legutbbi idkig szalmabbokkal is eljtszottak – a 16. szzadban jelent meg nlunk. Mi sem mutatja jobban, mennyire szeretjk a hasunkat, mint hogy a “harc” nlunk szinte kizrlag a konyha krl, azaz a bjti s a farsangi telek kztt zajlott. Az italokrl sem felejtkeztnk meg: Bacchus, azaz a Bor (Farsang) s Neptunus, vagyis a Vz (Bjt) vetlkedsbl rendszerint a hegy leve kerlt ki gyztesen. letre kelnek.
Jelmezben:
Eleinte azrt ltztek az emberek ijeszt jelmezekbe, hogy elzzk a hallt, a gonosz erket s a hideget. A rgi hiedelmek ugyan ma mr csak rdekessgek, de az nnepek harsnysga s a jelmezvisels szoksa fennmaradt. Az nnep arra is j alkalom, hogy az egyes tjegysgeken utnanzzenek a helyi farsangi npszoksoknak. Sok helyen ilyenkor a prtban maradt lnyokkal tuskt hzatnak, a fiatalok kakast tnek.
A busjrs kivtelnek szmt, mert azt soha nem felejtettk el, s idn is sok ltogatt vrnak az egyedlll felvonulsra. Az emberek tbbsge azonban a mveldsi hzak s a szrakozhelyek ltal szervezett blokon nnepel manapsg. A mulatsgokon az elbujdosott tl helyett jobb hjn egymst ijesztgethetik a rsztvevk.Flrt – farsang
Farsang idejn – hogy ne sirassk a lnyok itthon maradsuk, ahogy a nta mondja - hdtbbnl hdtbb holmikba ltznk, hogy a msik nem kpviselit elbvljk. Az estlyi ruhk kztt nem tlzottan knny eligazodni. Mit mond az etikett? Milyen esemnyre milyen ruht vlasszunk? Mi ll jl az alkatunkhoz? Farsangi krkpnkben ezekre a krdsekre kapunk vlaszt.
Estlyen – estlyiben
Az estlyi ruha – lehet kicsi- s nagyestlyi- a mdosabb fogadsok ltzke. Hossza ltalban fldig r, vagy a bokt eltakar hosszsg. A klasszikus tradci szerint az estlyi ruha fekete, az els bloz szzlnyok kztt pedig a fehr. Mostanban azonban a barackvirg szntl a sttkken, sttzldn t a tzpirosig szinte brmilyen szn estlyit vlaszthatunk. Ezekben a ruhkban nem illend flrtlni, st estlyre ksr nlkl rkezni sem. Mgis illetlensg az estlyen csak a prunkkal beszlgetni, illend „vegylni” a trsasgban. Nem illik zleti tmkrl beszlni s nvjegyet sem cserl itt az ember, csupn szben tartja, hogy kinek ki mutatta be. Az estlyeken a legszigorbb protokoll van letben, tilos az asztalnl szalonkptelen tmkrl csevegni, s mrskelten szabad alkoholt fogyasztani.
Mulatsgok – koktlpartyk
A koktlpartyk viselete a rvidebb, m elegns anyagbl kszlt koktlruha. A mulatsgok s vllalati sszejvetelek alkalmas viselete is ez. A munkahelyi elegancia – ltny s a kosztm – ide tlsgosan hivatalosak. Ezek a helyek ppen azrt ltesltek, hogy ismerkedhessnk. Az zleti tmkrl val felsznes fecsegs itt megengedett, s illend is. A koktlok a knny kikapcsoldst jelentik a szmunkra, de lerszegedni termszetesen itt is illetlen dolog. A koktlruhk varzslatos fazonvlasztka, hossz s dekoltzs kavalkdja pedig fantsztikus terepe lehet a csbtsnak. Az ilyen helyekre btran lehet ksret nlkl is rkezni, akr trsasggal elre egyeztetni.
Farsangi buli
A legizgalmasabbak a felntt jelmezes, vagy larcos sszejvetelek. Itt nem az a fontos, hogy ki milyen elegns, hanem az, hogy kinek van a legfantziadsabb jelmeze. Az larcok tardcija a nevetlensg s a „mindent szabad” lehetsgeinek kihasznlst vetti elnk. Itt most reg a fiatallal, szegny a gazdaggal keveredhet, hiszen a farsangon megsznnek a klnbsgek s Jkedv nagyr veszi t a hatalmat a lelkek felett.
Nhny tipp az idei szezon hzibulijaihoz s barti sszejvetelihez:
Pizsi –buli
Minden rsztvev pizsamban/hlingben kell rszt vegyen. (A helysznen is t lehet ltzni!) Csak az vehet rszt, aki vllalja a megmrettetst. Kivl program tlet az jfli prnacsata, amit a magunkkal hozott kisprnkkal fik lnyok ellen fordthatnak, s a prnadobls hevben a vgn mindenki leborul a fldn sszehnyt kisprnkra, jobb alkalmat keresni sem kell az ismerkedsre.
Korh buli
A lnyeg, hogy mindenki egy adott korszaknak megfelel ruhban rkezzen. Lehet az a barokk, a renesznsz, vagy akr a 70-es vek. Az gyes szervezk ilyenkor annak a korszaknak a zenirl is gondoskodnak. A jtkok itt is a korhoz igazodnak, a zlogosdi, vagy a 70-es vekben divatos „vegprgets” (szolidabb vltozatai is ismertek, zlogos formban) ugyancsak csods tptalaj a flrtkhz.
Proli-buli
A szocializmus veit idzi. Itt mindenki a munksosztly diszkrt bjt lti magra. Lesznek – akrcsak egy rgi z vods blon – szakcsok autszerelk, lmunksok, de a szemflesebbek maszeknak, vagy hzmesternek, esetleg HTB (gyk: Hztartsbeli) –nek ltznek majd. Egy ilyen bulin a sr s a virsli mell bizony mozgalmi ntk illenek, s rogysig rophatjk az elvtrsak s az elvtrsnk. Lehetleg a jtkok kzl az orosz rulettet felejtsk ki. me, az igazi farsangi fnk receptje
Hozzvalk: 50 dkg liszt, 3 db tojssrgja, 10 dkg vaj, 1,5 dl tej, 2 dkg leszt, 5 dkg krisztlycukor, 4 dl olaj, 3 dkg porcukor, 30 dkg lekvr, csipet s.
A tejet meglangyostjuk, feloldjuk benne a krisztlycukrot s az elmorzsolt lesztt. Nhny percig szobahmrskleten pihentetjk. Utna kevs lisztet tesznk hozz (ez a kovsz), s a tojssrgjt hagyjuk kiss felhabosodni. A tbbi lisztet elmelegtjk, majd a kzepbe fszket kpznk.
Lassan hozzadjuk a felfuttatott lesztt gy, hogy elszr a tojssrgjval keveredjen el, majd fokozatosan nagyobb vben, kevergetve beledolgozzuk a lisztet. Ha a tszta egynemv vlt, hozzadjuk a st s az olvasztott vajat. Erteljes mozdulatokkal dagasztjuk, szinte pumpljuk a keznkkel. (Dagasztsra alkalmas robotgpben lass fordulaton kszthetjk.) A tsztt addig dagasszuk, mg elvlik az edny faltl, s hlyagosodni nem kezd. Letakarjuk, s szobahmrskleten 30-40 percig kelesztjk. Huzatmentes hely biztostsval s a letakarssal kedvez letefeltteleket biztostunk a kelesztgombk elszaporodsnak, miltal a tsztnk laza, knny lesz. Ha megkelt, meglisztezett gyrdeszkra bortjuk s vatosan kb. 3-4 cm vastagsgra kihzzuk. Lisztbe mrtott pogcsaszaggatval kiszaggatjuk, majd letakarva ismt 10 percig kelni hagyjuk. Vigyzzunk: a kiszaggatott fnk oldals peremt ne lisztezzk ssze, st, keznkkel se rintsk!
Mly serpenyben vagy lapos lbosban felhevtjk az olajat, gyelve, hogy se tlsgosan forr, se tl hideg ne legyen (a hmrsklet kb. 170 fokos). A fnkokat vatosan forgatva a keznkben, ujjunkkal egyik oldalukon kzpig benyomjuk, majd ezzel lefel fordtva helyezzk az olajba. Mindkt oldalon aranybarnra stjk, lecsurgatjuk. Porcukorral meghintve, kikevert lekvrral tlaljuk.Farsang, farsangi telek
A vzkereszttl hamvazszerdig tart idszak a vigadozs, mulatozs, evs-ivs, blozs, karnevlozs ideje, amit viszont majd bjt kvet. Alig lptnk t az j esztendbe, janur 6-n (azaz vzkereszt vagy hromkirlyok napjn) mris kezdett veszi a lakomzs, szrakozs msfl-kthnapos idszaka: egymst rik a klnfle blok, mulatsgok; a farsangi mulatsgoknak majd csak a hsvt eltti negyvenedik napot, vagyis a hshagykeddet kvet hamvazszerda vet vget.
A karcsonyi nnepkr utn taln ppen a farsanghoz kapcsoldik a leggazdagabb szokshagyomny. Ennek legjellegzetesebb esemnyei az larcos, jelmezes blok, tncos mulatsgok. Eredett tekintve a farsang szmos si hagyomnnyal, valamint npszokssal van kapcsolatban; egyes elemeiben mg a pogny tltemet, tavaszvr s termkenysgi nnepek rtusai ismerhetk fel.
A farsang igazi hazja Itlia, ahol szoksa a rmai kor szaturnliira nylik vissza. Az kori Rmban ugyanis Szaturnusz isten tiszteletre htnapos rmnnepet tartottak, s ksbb ez a fkevesztett mulatsgokbl ll nnepsg vlt npszerv s kezdett terjedni egsz Eurpban.
Magyarorszgon a kzpkorban, fknt nmet mintra terjedt el a farsang megnneplsnek szoksa. Igen vltozatos s sokszn, gazdag, rszben vallsos jelleg nphagyomny kapcsoldott hozz: larcos s jelmezes alakoskodsok (mint pl. a mohcsi dlszlvok busjrsa), dramatikus jtkok, bli mulatsgok, termkenysgi varzslsok ktdtek nnepi idszakhoz.
A farsangi mulatsgokat gazdagon tertett asztalok jellemzik: sok a klnfle hsukbl ksztett leves s slt, sok az dessg; a kvetkezkben jellegzetes farsangi telek receptjeibl adunk nmi zeltt.
Levesek
Gombs korhelyleves
hozzvalk: 25 dkg fstlt hs, 10 dkg fstlt kolbsz, 40 dkg savany kposzta, 10 dkg gomba, egy fej vrshagyma, egy csokor petrezselyem, 4 dkg liszt, 2 dl tejfl, 2-3 evkanl olaj, rlt bors, pirospaprika, s
A hagymt aprra vgjuk, olajban megpirtjuk, majd rtesszk a kockkra vgott hst, s pirospaprikval szrjuk meg, majd pedig hozzadjuk a savany kposztt. Erre aztn annyi vizet ntnk, hogy ellepje, s fedvel letakarva fzzk. Kzben a vkonyra szeletelt gombt kevs olajban megpirtjuk, vgott petrezselyemmel, sval, borssal zestjk. A pirtott gombt a kposzthoz keverjk, felengedjk, s felforraljuk. Vilgos rntst ksztnk, ezzel a levest besrtjk. Vgl beletesszk a felkarikzott kolbszt, valamint a tejflt, s mg 2-3 percig forraljuk.
Savany becsinlt leves
hozzvalk: 40 dkg sertshs, 10-10 dkg srga- s fehrrpa, 5 dkg zeller, 5 dkg karalb, egy csokor petrezselyem, 2 tojssrgja, 2 dl tejfl, 1-2 evkanl olaj, ecet s s
A kisebb kockkra vgott sertshst kevs olajban megpirtjuk, majd megszzuk, s felengedjk krlbell 1,2 l vzzel. Amikor a hs flig puhra ftt, hozzadjuk a felkockzott zldsgeket, a vgott petrezselymet, s puhra fzzk. Ezutn a levest levesszk a tzrl, s belekeverjk a tojssrgjval elhabart tejflt, vgl pedig kevs ecettel enyhn savanyksra zestjk.
Hstelek
Farsangi rszeges csirke
hozzvalk: egy csirke, 8 dkg vaj, 3 dl fehrbor, 12 dkg fstlt szalonna, majornna, rlt bors s s
A megmosott csirkt kvl-bell megszzuk, belsejt majornnval, kls fellett borssal fszerezzk. Az gy elksztett csirkt magas fal tepsibe helyezzk, lentjk olvasztott vajjal, tovbb alntjk a fehrbort. Stben, letakarva proljuk, szksg szerint ptoljuk az elprolgott bort. Amikor megpuhult, hajszlvkony szalonnaszeleteket bortunk r, s ropogsra stjk.
Boros pecsenye
hozzvalk: 50 dkg sertscomb, 2 zsemle, 3 dl fehrbor, 10 dkg gomba, 10-10 dkg srga- s fehrrpa, 5 dkg zeller, 1 tojs, 1 tojssrgja, 1 dl paradicsoml, 1-2 evkanl olaj, egy csokor petrezselyem, rlt szegfbors, rlt fehr bors, s
A zsemlket a fehrborba ztatjuk, majd jl kinyomkodjuk, s sszekeverjk a szeletekre vgott, olajban megprolt gombval, a prolt zldsgekkel valamint az aprra vgott petrezselyemmel. Ezt kveten az egszet ledarljuk, kevertlba helyezzk, hozzadjuk a tojst, tovbb szegfborssal, borssal, sval zestjk, s sszedolgozzuk. A hst ngy nagy szeletre vgjuk fel, a szeleteket jl kiveregetjk, a tltelket elosztjuk rajtuk, majd felgngyljk a szeleteket. Kevs forr olajban pirosra stjk, hozzntjk a paradicsomlevet valamint a bort, s puhra proljuk. Az gy elksztett hst felszeleteljk, s prolt zldsgekkel tlaljuk.
Konyakos kacsaslt
hozzvalk: egy pecsenyekacsa, egy fej vrshagyma, 8 dkg csszrszalonna, 5 dkg liszt, 2 dl vrsbor, 5 cl konyak, 12 dkg kacsamj, 4 dkg vaj, 1 dl olaj, egy csokor petrezselyem, 2 babrlevl, kakukkf, s
A kacsa aprlkt, a negyedekre vgott hagymt s a kockkra vgott csszrszalonnt kevs olajban megpirtjuk. Meghintjk liszttel, rntjk a vrsbort, kevs vizet s a konyakot. Petrezselyemmel, babrlevllel, kakukkfvel, sval zestjk, s 30-35 percig nem ers tzn forraljuk, majd finom szrn keresztl leszrjk. A kacsa mjt kevs vajban megpirtjuk, majd ttrjk, s a leszrt mrtsba keverjk. Kzben a kacst stben ropogsra stjk; amikor megslt, zsrjt is a mrtsba ntjk. Tlalskor a kacst feldaraboljuk, s a mrtssal lentve, pirtott burgonyval knljuk.
Tsztaflk, dessgek
Sonks kifli
hozzvalk: 20 dkg liszt, 10 dkg vaj, 2 tojssrgja, 1 tojs, 1 dl tejfl, 15 dkg sonka, 5 dkg vaj, pirospaprika, s
A lisztet a vajjal, a tojssrgjval, kevs tejfllel s sval tsztv gyrjuk. Vkonyra kinyjtjuk, s hromszglet darabokra vgjuk. A sonkt ledarljuk vagy aprra vagdaljuk, vajjal s pirospaprikval gyrjuk ssze. Az gy nyert sonks tltelket a hromszglet tsztcskkon elosztjuk, majd ezutn a kis hromszgeket kifli formra feltekerjk, tojssal megkenjk, s forr stben megstjk.
Farsangi fnk
hozzvalk: 38 dkg liszt, 4 dkg leszt, 6 tojssrgja, 7 dkg vaj, 8-9 evkanl tej, 1 evkanl cukor, 1 kvskanl rum, negyed citrom reszelt hja, csipetnyi s, olaj, vanlis cukor, barackz
Az lesztbl a cukorral, kevs liszttel s ngy evkanl langyos tejjel kovszt ksztnk. A tl kzepre – amelyben a fnk kszl – tesszk a kovszt, krje a lisztet. Betakarjuk, s langyos helyre tesszk, amg megkel. A tojssrgkat a sval elkeverjk, s a liszthez ntjk, hozzadjuk az olvasztott vajat valamint a maradk felforralt, kihttt tejet. Addig verjk, amg hlyagos nem lesz (ilyenkor mr elvlik a kanltl), majd betakarva meleg helyen kelni hagyjuk. Vgl lisztezett deszkra bortjuk, s ujjnyi vastagsgra nyjtjuk ki. Ezt kveten letakarjuk, s hagyjuk tovbb kelni, majd kiszaggatjuk, s forr olajban kistjk (elszr fed alatt, majd a megfordts utn mr fed nlkl). A fnkokrl az olajat szalvta segtsgvel leitatjuk, majd meghintjk vanlis cukorral, s barackzzel knljuk.A Velencei karnevl
A napilapok s utazsi irodk hirdetseiben megszaporodnak a Velencei Karnevl utazsokra szl hirdetsek, turisztikai programok. Igen, itt van a Karnevl idoszaka.
Az idn, 2003-ban kt htvgre koncentrldnak az nnepek: a februr 22-23 s a mrcius 1-2 kztti idszakra.
Eurpa sok helyn tartanak karnevli nnepsgeket, de mltn a Velencei Karnevl a leghresebb ezek kztt.
Ennek megismersre hvjuk meg olvasinkat, hasznos j tanccsal s informcikkal segtve.
Maga a Karnevl az olasz "Carne Vale" , rvnyes a hs kifejezsbol szrmazik s a hsvti bjtk elotti evsi s mulatozsi kicsapongsokat s szabad mulatozst jelentette.
A rgi szigor vallsos htkznapi letet ez a fktelen rmnnep vltotta fel janur 6 Vzkereszt (Kiskarcsony) napjtl Hshagy keddig bezrlag.
Az eldugott falvakban, kevsb mozgalmas kisvrosokban is nagy npnneplyeket szerveztek a tl elsiratsra s jelkpesen vgighurcoltk a telet brzol szalmabbukat a teleplsen. A bb elgetst nagy npnneply, fktelen maskars, larcos tlriogat farsangi menet ksrt. Ez volt a falusi blok, a prvlasztsok ideje is. A magyar nyelv FARSANG-nak hvja az nnepeket, amely valsznleg a nmet faseln (felseg, pajkoskodik, nnepel), vagy a Fastnacht (farsangi jszaka) szavakbl szrmazik.
Az Adriai Kztrsasg idejben minden tilalmat feloldottak a karnevli idszak idejre s az utckat, tereket az larcokba, lruhkba ltztt np vette birtokba. A szalonokbl, kvhzakbl a hangos s fktelen mulatozs zaja szrdtt ki. Ktelez volt az larc viselse, amelyet mr akkor is paprmass-bl ksztettek s dszesen festettek, dekorltak.
1980-ban, 200 v tli nyugalom utn jtottk fel a Velencei Karnevlt s a kzponti Szent Mrk tr nyzsg, larcos s fantziads ltogat serege hmplyg ma mr a tereken s a szk utckon. Aki elltogat ezeken a htvgken Velencbe, megismerheti ennek az elvarzsolt, romantikus vros farsangi, nagyvilgi szalonokat utnz arculatt.
Esemnyek listja:
Februr 22. szombat
16:00
MEGNYIT s FELVONULS dszes ruhkba, maszkokban, zenekarokkal. Kiemelt fontossg esemny! Mivel a tren tzezrek szoronganak, idben rdemes a legjobb helyeket a Szent Mrk Bazilika kls erklyn elfoglalni. Itt belpt kell fizetni.
Helye:Szent Mrk tren
17:30
L'ARABA FENICE II. rendezvny, toast az j Karnevlra, ktelezo a hagyomnyos velencei karnevli ltzet.
Helye:Gran caff Lavna
Belpodj: € 80 /fo (kb.19.600 Ft)
18:30
FESTA DEL GENTIL FORESTO
Helye:Szent Mrk tr szabadtri koncert, zene, karnevli show kb. 23:00-ig
19:00
GONDOLZS s VACSORA "Da Bruno" tteremben!
Karevli ltzk ktelez! r: € 120
20:30
PERLE di ORIENTE BL
helye: Hotel Europa e Regina luxusszlloda!
Ktelez a korh karnevli ruha s larc! ra: € 350
21:00
A SERENISSIMA BLJA
ktelezo a korh velencei karnevli ruhk s larc viselse
Belp: € 250 (kb.61.300 Ft)
20:30
CASANOVA BLJA
helye: Palazzo Nani Bernardo
Itt is ktelezo a korh velencei karnevli ruhk viselse
Belp: € 300 (kb.73.500 Ft)
Februr 23. vasrnap
12:00
IL VOLO DELL’ ANGELO
Az angyal rpte…kiemelt fontossg esemny, amely Olaszorszgbl is tzezreket fog a trre vonzani. Valsznleg az idn is a Campanile harangtoronybl eresztik al ezt a bbt, amelynek testbl sznes konfetti-es bortja majd be a nzket.
Helye:Szent Mrk tren
DSZEBDEK a luxus szllk ttermeiben. gy a "La Colombina" Sunday Lunch a Hotel Danieli korh luxusszllodban
( ra: € 120)
Este BAROKK ZENEKONCERTEK, VIVALDI ZENJE a sznhzakban, egyes templomokban s rendezvny helyszneken.
A ht kzben februr 27.-n nagy Blokat hirdetnek:
gy a BALLO TIEPOLO 20:30-kor a Palazzo Pisani-Moretta-ban ra: € 380, s a SISSI Csszrn emlkre megrendezend blban a Palazzo C Zanardi-ban 21:00 kor , bcsi waltzer, beltztt Sissi szpsg emeli az nnep fnyt. ra: € 250
A kvetkez htvgn
Mrcius 1.-n s 2.-n az elzetes programfelsorols fleg rendezvnyeket, koncerteket, dszvacsorkat s blokat sorol fel, de a hullmz tmegben rengeteg klnleges ruht, maszkos prt lehet fotzni.
Barokk zene koncert s coctail € 60,
20:30-kor a BALLO del DOGE nagybl a Palazzo Pisani-ban a kiemelten pruccos jet-set vendgeknek, az r fel sincs tntetve,
21:00-kor SERATA BIZANTINA a Palazzo C Zanardi-ban € 250,
21:00-kor a VENEZIA ROMANTICA bl s dszvacsora a hres Hotel Danieli szllodban, ahol nagy uralkodk, eurpai rk, hres szemlysgek is megfordultak s az egyik James Bond 007 filmet is forgattk. Az r is kirlyoknak val: € 380 ( kb. 92.000 Ft/f), akit komolyan rdekel, hasonl sszeget kalkulljon a korh velencei ruhk klcsnzsre is.
Akik a fenti fizets rendezvnyekre helyet akarnak foglalni, azt mg itthon tegyk meg, mert sok blnl kitettk a MEGTELT tblt.
Ezek az rak a mindennapi olasz embereket is elborzasztjk s k is az utckon sodrdnak a nagy tmegben, megllnak egy-egy szp vonul kosztms alak lefnykpezsre s este az aznapi arc-festk szp motvumait prbljk tmenteni egy jszakai prna-belltssal, kevs sikerrel.
Egy idegenvezeto tancsai:
Mr vtizedek ta ksrek magyar turistkat Velencbe, a Karnevl idejn is, ezrt sok hasznos tanccsal prblom elltni a NagyUtazs honlap olvasit:
Fotzs:
A Velencei Karnevl egy letre szl lmnyt tud adni, mr csak azrt is, mert az enyhbb idben, amely ez vben taln megrvendezteti a ltogatkat, mg tbben lesznek az utckon.
Megcsodlhatjuk a korh csods ltzkeket, kincset r larcokat s klnleges fejdszeket, de a barokkos ruhk s hangulat mellett a vidm s bohm olasz emberek is kitesznek magukrt az otthon fabriklt, vagy vett kosztmkkel.
· Kszljenek fel mr otthon kell film, kiegszt elemek betankolsval, hogy az ilyenkor megemelkedett rak ne vehessk el a sok szp fot elksztst.
Kzlekeds:
Velencben a karnevli htvgeken emberek tzezrei kzlekednnek, inkbb hmplygnek a szk utckon, tereken, hidakon, hogy aztn a Szent Mrk trre rve mg tbben legyenek.
Az utaz, ha vonattal jn, akkor a Fplyaudvarrl (Stazione, Ferrovia jelzssel) gyalog rdemes balkz fel nekiindulni a Lista di Spagna futcn, amely kezdetben szlesen, majd egyre keskenyedve vezeti az embereket a Rialto, majd a Szent Mrk tr fel (kb. 45 perc).
Aki autval rkezik, A hatr Tarvisio s Venezia kztt 220 km autplyt fog hasznlni, ennek dja: € 10.10. A Venezia irnyt kvesse s szmoljon azzal, hogy a parkolhzak a Rma tren (Piazzale di Rma) mr biztosan dugig lesznek s egy napos parkols belekerl vagy napi € 50-ba. A nagy parkol szigeten, a Tronchetto-n, a Rma tr eltt lekanyarodva jobbra lesznek valamivel olcsbb a parkols lehetsgek, de risi a zsfoltsg s esetleg rkba telhet onnan a sok aut s busz kzl killni a fraszt nap vgn s Mestre fel kiaraszolni. Ezrt az autsoknak is a Jesolo-Punta Sabbioni utat javasolom, fleg, ha Jesolo-ban foglaltak, vagy keresnek szllst.
· Javaslom az autt Mestre-ben, a szrazfldn hagyni egy csendes utcban, lehetleg a plyaudvar krnykn s vonattal, vagy a helyi srga buszokkal 10-15 perc alatt bemenni Velencbe. A buszok a Rma trig mehetnek, onnan gyalog, vagy a Canal Grande-n vzibusszal lehet a Szent Mrk trre bejutni.
Azok, akik busszal, csoporttal rkeznek, nyilvn a programszervez dntseire vannak utalva.
De gondoljk meg, hogy ezen a Tronchetto parkol szigeten nha 600-800 autbusz is parkol s rkba tarthat, amg az elksett utasok megtalljk az autbuszt, aztn ennek a busznak ki kell araszolni a parkolbl. Szinte mindenki koraeste megy el s tavaly megtrtnt, hogy egyes buszok 3-4 ra alatt !! tudtak csak killni.
* Javaslom, hogy ne menjenek be Mestre/Venezia irnyba, hanem vagy 20 km-rel elbb, Jesolo fel hagyjk el az autostrada-t s kvetve a Punta Sabbioni- jelzst, a kiktnl parkoljanak le, itt j busz s autparkolk vannak (a parkolsi dj kb. € 10) s az utasok itt szlljanak hajra, majd a 40 perces kellemes hajt utn kzvetlenl a Szent Mark trre futnak be ( Piazza San Marco). A hajk 20 percenknt indulnak s emeletes, tgas, nagy kapacits hajk ezek. rak, mint a vzibusznl.
A vonattal rkezknek nem lesznek parkolsi gondjaik, k kzvetlenl a S.Lucia llomsra futnak be s szinte a Canal Grande-ba landolnak. Ahova megrkeznek, a krnyken, balra haladva a Lista di Spagna-n, sok 2-3 csillagos szllodt, bels csendesebb s olcsbb panzit tallhatnak.
Replvel is lehet mr Budapestrl kzvetlen jrattal megrkezni. A San Marco repltrrl vizibusz viszi Velencbe az utasokat (Linea Blu), menetjegy € 10 s 20 percenknt kzlekednek.
Velence igazn a gyalogosok vrosa, de felejthetetlen ltvny a Canal Grande (a Nagykrt itteni vzi megfelelje) forgalma, a nyzsg csnakok, vzibuszok s egyb vzi jrmvek forgalma a csods palotkkal dsztett csatornn. Ezeket a megszmozott vzibuszokat Vaporetto-nak hvjk s biztosan nagyon zsfoltak is lesznek a karnevl alatt. Arra is gondoljanak, hogy a vzi karnevl alatt a vzi kzlekeds egy rsze le lesz zrva, gy aki egy tallkozra akar visszajutni, nem lesz knny.
Az idei vzibusz (Vaporetto) rak:
Egyszeri menet: € 3.10 (solo andata olaszul)
Menettrti jegy: € 5.20 (andata e ritorno)
Napi jegy: € 9.33 (biglietto giornaliero )
A napijeggyel korltlanul lehet utazni nemcsak a parkolhely fel, de a szigetek, gy Murano s Burano szigetekre is. (lsd ksbb)
Csaldoknak, dik-s nyugdjas csoportoknak (65 v flttiek) kln kedvezmnyek vannak.
rdemes megnzni a helyi tmegkzlekedsi vllalat, az ACTV honlapjt (tbbnyelv): www.actv.it
Ugyanakkor az utols vzibuszok nha mr annyira teli vannak, hogy meg sem llnak egyes kiktknl, ekkor marad a knyszer gyalogols. Kellemes program vgigmenni a lass, mindenhol kikt 1-es jrattal, kb. 50 perc alatt megy vgig a Canal Grandn s a plyaudvar, a Rma tr az utols megllk. Vasrnap nagy a zsfoltsg, mert sok olasz csald is eljn a hres karnevlra.
Gondolni kell arra is, hogy akik bennmaradnak ks estig a Szent Mrk tren, vlaszthatjk a ksestig tart bulizst, de ha elmennek az utols hajk (Jesolo fel kb. 0:45-kor), a velencei macskkkal kell eltlteni egy padon (ezt sem knny tallni) az jszakt, gy fontos felrni az utols haj visszaindulsi idejt. Jesolo-ban a hajkhoz csatlakoz buszok is vannak.
A kzlekedshez hozz kell kalkullni, hogy a vrosban risi a tmeg (gondoljuk arra, hogy a budapesti tzijtkra a Duna parton mennyien vrakoztak, itt mg tbben lesznek…), gy tbbszrs idt kell kalkullni a helysznek elrsre s a rendezvnyeken megfelel hely elfoglalshoz.
Aki belefrad majd az egsz napos tmegbe, a lkdsdsbe, padokrl, parkokrl ne is lmodozzon, mert alig vannak. Igazn megpihenni egy csndesebb s eldugott templomban lehet. A presszk (ott Bar-nak hvjk) s ttermek zsfoltak s persze a kiemelt idszak szerint az rak is rekordokat dntgetnek.
Toilette lehetsg tallhat, a vrosi nkormnyzat WC-ket zemeltet, s mozg egysgeket is fellltanak. A Toilette, vagy WC jelzst kell kvetni. A hasznlatrt termszetesen fizetni kell, ra kb 1 €.
Ha mr igazn elfradtak, rdemes levgni a futakrl egy kis siktorban s a bels kis tereken nyugalmas az let (a velenceiek is ide meneklnek) s egy nehezen megtallt padon letet lehet lehelni a fradt lbakba. Itt nyugodtan elkerlhetnek a htizskbl a szendvicsek s valami ital, az olasz csaldok is gy tesznek s a karnevl alatt elkerlik a drga s zsfolt presszkat.
Szllodk:
Velencben mr rgta kitettk a completo… minden megtelt tblt. rdemes inkbb itthon az utazsi irodknl szllst foglalni, vagy a Velence krnyki teleplseket tfslni. Jesolo-ban a tengerparton rengetek szlloda s panzi kinyit.
Ezek a szllodk a nyri nagy melegre pltek s szmolva a helyi trvnyekkel s az szak-olaszorszgi smog veszllyel, a ftsk nem az itthoni megszokott hmrskletre melegti fel a szobkat s a napi 10 ra ftsi idt szakaszosan hasznljk fel. Jesolo, Chioggia sok szz kis panzija vrja ilyenkor is a vendgeket.
Programok:
Ha kisebb trsasgok csoportok llnak ssze, vagy az utazsi iroda "idegenvezetst" is ber a programjba, nagyon figyeljenek oda, hogy magyar idegenvezet klfldn nem vgezhet idegenvezeti munkt, csak amolyan nma staknt viheti el ide-oda a csoportjt. Nagyon szigor trvnyek s szankcik vannak a feketn dolgoz (abusivo) idegenvezetk ellen s risi pnzbntets, kitilts s az eurpai kzssg terletn is alkalmazhat retorzik vrhatnak az fln cspett prktorokra.
Egy kis programajnlat a „csendesebb vizekre” evezk rszre:
Fontos alapszably: trkpet csak nagyvonalakban kvessk s srn nzznk fel a hzak sarkainl felfestett irnyjelz tblkra.
1. sta: Gyalog tstlni az Accademia hdon a Canal Grande fltt s a Dorsoduro sziget csendes szp kerlete j kis pihens lehet. A Santa Maria della Salute, a Dogana (Vmhz) krbestlsa utn kirhetnk a szlesebb csatorna fel s a Chiesa dei Gesuiti templom is rdekes program lehet.
2. sta: A Rialto hd s a krnyez piac nagy ltvnyossg. Tegyenek egy kis kitrt s nzzk meg a nyzsg tengeri halpiacot, a szmunkra ismeretlen zldsgeket is rul piacot. Aki ekonmikus gondolzsra vgyik, a halpiac mgtt tkelhet a helyiekkel egy gondoln. llva teszik meg az utasok a rvid utat, csak € 1.55-be kerl s a Canal Grande nyzsg hajs forgalmba csppennk. Innen lehet a 3. sz. stt folytatni, vagy a Rialto tr, plyaudvar, a Ghetto fel elstlni. Aki a Frari fel megy, azaz nem kel t a gondolval, elgg zegzugos ton lehet eljutni a Campo San Paolo utn a Frari nagytemplomhoz. A szk utckon idig nagy a tmeg, de ksbb a krnyk mr csendesebb s az eldugott csatornk kztt stlva fel lehet mg fedezni a rgi gondola kszt s javt mhelyeket is. A Frari templomban belpt kell fizetni, de a monumentlis templom, a sremlkek, a hres Tiziano "Madonna mennybemenetele" c. kp megri a fradsgot. De a festszet kedveli ne hagyjk ki az Accademia Kptrat sem.
3. sta: La Giudecca, a Ghetto krnyke: itt alakult ki a vilgon elszr a zsid lakossg elkertett lakrsze a XIV. sz-ban. Ma 5 kis zsinagga mkdik, Scuola-nak hvjk s szombat kivtelvel gyalogos trkat is szerveznek a bels imahelyek megtekintsre.
4. sta: Riva degli Schiavoni: br itt is nagy a tmeg, de nem olyan hektikus, mint a Szent Mrk tren, vagy a Shajok Hdjra rtekint hdon, ahol nha flrs helybenjrs utn lehet csak tsodrdni. A Hotel Danieli luxusszll utn az Eurpa hotel eltt padok is tallhatk. A Chiesa della Piet templom s a volt Ospedale (krhz) ma a zenei let kzpontjai: felcsendlnek Monteverdi s A.Vivaldi zeni, ki lehet fogni egy szp dlutni koncertet.
Innen rdemes elstlni az Arsenale (volt Fegyverraktr s hadihaj kikt) fel. Itt kszldnek a hajs felvonuls brki s szp tgas terek tallhatk. A kzeli San Zaccaria templomot is rdemes felkeresni.
5. sta: A San Marco tr mgtt felfedez stra indulhatunk. Keressk meg az eldugott Palazzo del Bovolo-t jellegzetes csigalpcss kialaktsval.
Ezen a krnyken tallhat a Santi Giovanni e Paolo gtikus monumentlis nagytemplom. Velencei Pantheon-nak is nevezik a sok hres dzse sremlke miatt.
A templom eltti tren ll a hres Colleoni hadvezr lovas
szobra.
6. sta: Innen rdemes tkelni egy vzibusszal a kzeli Murano szigetre s megnzni az vegmvesek mhelyeit, ahol a csoportok rszre bemutatkat tartanak. Akik egyedl vannak, nyugodtam odasodrdhatnak egy csoport mell.
7. sta: Innen tovbb lehet menni egy msik vzibusszal Burano szigetre. A hangulatos kis telepls sznes hzaival, csipkever mhelyeivel s boltjaival sok szp ltnivalt s fottmt knl. A csendesebb utck, az igazi helyi lakosok letbe val bepillants s az olcsbb ttermi rak miatt felttlenl javasolt!
Aki ezeket a kiegszt kirndulsokat is betervezi, javaslom, hogy a vzibuszra-hajra rvnyes napi jegyet vegyen (ra: 9,33 €) s akkor az oda-vissza hajkzlekedse is biztostott Jesolo-Punta Sabbione-ra vissza.
BUON VIAGGIO - J utat, j szrakozst mindenkinek!